Aktuality
Požadavky na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla v bytových domech by se... více »
 
1.3.2015   Poslanecká sněmovna v únoru 2015 schválila návrh ministerstva průmyslu a obc... více »
 
Děti dětem je charitativní projekt režiséra Petra Horáčka, který od roku 1990 pořádá kompo... více »
 
Od nového roku vstupuje v účinnost novelizované znění zákona č. 406/2000 Sb., o hospodařen... více »
 
Ať nejste zaskočeni! Koupí bytu automaticky získáváte řadu práv, ale i povinností. A pozor... více »
 
S hrdostí jsme opět jako zlatý partner podpořili již třetí ročník celostátní soutěže o tit... více »
 
Novelou zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií má vlastník budovy nebo společenství... více »
 
Chystáte se prodat nebo koupit nemovitost? A víte, jaké kvality by měl mít realitní makléř... více »
 
Další aktuality »
 

Reference
Vážení, ráda bych touto cestou poděkovala panu makléři Janu Ledvinovi za zprostředkování více »
 
Vážená realitní kanceláři,tímto dopisem chci vyjádřit poděkování za vaše služby při n více »
 
Další reference »
 

TOP makléř
Nejlepší makléř měsíce
  • nejlepší výkon
  • profesionalita
 
více »

Poslanci schválili novelu zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií

1.3.2015

 

Poslanecká sněmovna v únoru 2015 schválila návrh ministerstva průmyslu a obchodu upravující problematiku energetické účinnosti v ČR. Novela zákona přinese změny například v průkazech energetické náročnosti pro prodávané budovy a pomůže zjednodušit program Nová zelená úsporám.

 

Novela například ruší povinnost prodávajícímu předkládat průkazy energetické náročnosti budovy pro domy postavené a naposledy zrenovované před rokem 1947, pokud s tím kupující budou souhlasit. Novela tak počítá s tím, že u nemovitostí postavených před rokem 1947, které ani později neprošly žádnou významnou rekonstrukcí je velmi pravděpodobné, že jsou nehospodárné, tedy automaticky v nejhorší kategorii G.

 

Další změnou je zpřesnění povinností pro realitní kanceláře, které musí zveřejňovat v inzerátech na nemovitosti energetickou třídu budovy. Připravovaná novela povinnost zveřejňovat průkazy přikazuje realitním kancelářím. Pokud realitní kanceláře od vlastníka nemovitosti průkaz neobdrží, budou podle novely muset v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G, jinak se vystaví sankcím nejen prodejce, ale i ony. Sankce může dosáhnout částky až 100.000 Kč. U SVJ pak sankce za nedodržení zákona dosahuje výše až 200.000 Kč.

 

Ve sněmovně prošlo také poslancem Adamcem navrhované zrušení časové povinnosti mít průkaz energetické náročnosti pro bytové domy. To znamená, že při prodeji bytů nastane komplikovaný proces, kdy majitel požádá sdružení vlastníků jednotek, které má pod pokutou povinnost průkaz zpracovat. Pokud ho majitel bytu přesto nedostane, bude moct vykázat faktury za energie. Není však zřejmé, jakým způsobem se bude takový byt prodávat přes realitní kancelář, která bude muset dle zákona kvůli absenci průkazu v inzerátu uvést nejhorší energetickou třídu G. Tím by mohlo dojít ke „znehodnocení majetku“ prodávajícího, protože reálně má byt třeba energeticky velmi úsporný.

 

Novela zákona také obsahuje návrh, aby byl průkaz vyžadován nejen pro prodej a pronájem nemovitosti, ale i pro stavby před jejich dokončením, a to v rámci kolaudace či rekolaudace. Dále novela počítá s tím, že průkaz bude nutné obnovit například v případě, kdy dojde k výměně kotle na ohřev teplé vody či topení.

 

Dále zákon zjednodušuje podmínky pro program Nová zelená úsporám. Dává poskytovateli dotací možnost nechtít od žadatelů energetický posudek od auditora. Nově bude moci vyžadovat pouze posouzení od zpracovatele průkazů energetické náročnosti budov. Auditorů je totiž na trhu jen 400 a aktivně jich v oblasti budov pracuje odhadem tak 150. Energetických specialistů je ale 1400. To umožní jednodušší přípravu žádostí například u rodinných domů nebo u výměny zdroje, kde je podrobnější dokumentace zbytečnou bariérou.

 

Zákon ještě poputuje do senátu a k prezidentovi, platný by mohl být od 1. července 2015.